Propozycje tematów

Lista tematów została czasowo zamknięta.

Propozycje pytań

View Results

Loading ... Loading ...

189 thoughts on “Propozycje tematów

 1. Pytanie jakie mi się nasuwa to:
  „Czym jest otchłań (Abyssos)?”

 2. Kolejne pytanie mam takie:
  „Czy grzech niewybaczalny może być wybaczony?”

 3. Super pytanie na pierwszy odcinek:) Jednak opiszę je już teraz w komentarzu.

  Zmieniamy formę prowadzenia Cieni Przyszłości. Teraz każdy odcinek będzie odpowiedzią na jakieś pytanie.
  Na tej stronie można w komentarzach zadawać pytania następnie co ciekawsze będziemy wrzucać do sondy.
  Można głosować raz dziennie.
  Co tydzień wybierane będzie pytanie które dostało największą ilość głosów (to nie będzie reguła:)) i dane pytanie będzie tytułem odcinka.
  Odcinki będą miały max 15 minut (planujemy wrzucać je na youtube) więc dobrze gdyby pytania były jak najbardziej szczegółowe.
  Gdy zadane pytanie będzie zbyt ogólne to zostanie ono rozbite na dwa osobne pytania.

  O.K. mam nadzieję, że teraz powinna sprawa być jasna.
  Już za tydzień kolejny odcinek ale jaki będzie jego temat? Od was to zależy.

 4. O, ja mam!
  Jakie proroctwa się NIE wypełniły (jeszcze?)? I dlaczego „jeszcze”?
  Jakie wydarzenia wg Biblii jeszcze muszą nastąpić, aby świat jaki znamy się skończył?

 5. Dlaczego Bóg umożliwił prorokowi dokonania morderstwa poprzez niedźwiedzie na dzieciach? (2 Krl 2:23,24)

 6. Odpowiedź, że z powodu naśmiewania sie z jego łysiny, jakos mnie nie przekonuje. To błahy powód. Dzieci często demonstrują taki typ poczucia humoru, ze mnie też sie śmieją i po prostu nie zwracam na to uwagi.

 7. @Adam
  Wiem, że to rola prowadzących, ale pragnę zaznaczyć, że to nie były dzieci, a młodzierz. Takie gimnazjum. No i tak- oni naśmiewali się z proroka. Człowieka, który wykladał Słowo Pana. Więc kara musi być.

 8. Kto napisał list do Hebrajczyków?
  Skoro Piotr miał swoich następców, może instytucja papieża jest potrzebna? (głównie chodzi o Klemensa, taka uwaga poza pytaniem)
  Dlaczego Bóg zrobił podział na zwierzęta czyste/nieczyste a później go zniósł?
  Chrzest wg Biblii: dorośli czy dzieci, zanurzenie czy inne formy?

 9. Jak rozpoznać „głos” Ducha Świętego?
  Czyli jak nie mylić swoich emocji z prowadzeniem przez Boga?
  Jak upewnić się, że to Bóg coś chce a nie ja.

 10. To było jedno pytanie 😛
  Mam jeszcze jedno. Jaka część prawa obowiązuje nas dzisiaj, a która dotyczy narodu wybranego (państwo)

 11. Trójca Świeta a stary testament – postrzeganie czasu w zgodzie z określeniami: „od zawsze” i „po kres”.

 12. Czy uznawanie Pawła za apostoła ma sens? „Jaką wartość przedstawia świadek, który nie widział i nie słyszał Tego, o którym ma świadczyć? Zwłaszcza w sytuacji istnienia 12 apostołów, naocznych świadków oraz istnienia co najmniej 500 braci – świadków zmartwychwstałego Jezusa! W takiej sytuacji wiarygodność Pawła była więc natychmiast kwestionowana i mnożyło się od razu wiele niepokojących pytań! Trzeba także zwrócić uwagę na dwa niezwykle istotne elementy. Maciej nie został wybrany na miejsce zmarłego Judasza, ale Maciej został wybrany na miejsce upadłego-apostoła, jakim był Judasz. Czyli liczba apostołów musiała wynosić pełną dwunastkę. Oznacza to także, że śmierć jakiegokolwiek wiernego apostoła nie zwalniała pozycji apostolskiej – w oczach Boga taki apostoł był nadal żywy i nikt na jego miejsce nie był wybierany, ponieważ według Biblii śmierć jest stanem przejściowym i po zmartwychwstaniu zmarły apostoł nadal będzie apostołem. Nawet dzisiaj liczba apostołów jest zapieczętowana i nikt nie może do niej dołączyć, ponieważ liczba ta jest kompletna.” źródło- https://www.zbawienie.com/apostol-Pawel-3.htm

 13. Czy obowiązuje Chrześcijan święcenie 7 dnia tygodnia? Jeśli tak to w jaki sposób i kiedy? Sobota, Niedziela, od wieczora do poranka, czy jeszcze inaczej?

 14. Obejrzałem wasz odcinek o niedzieli więc pytanie nieaktualne. najjlepiej skasujcie te posty żeby nie zaśmiecać zabardzo.

 15. @Michał
  Myślę sobie, że przydałby się taki właśnie odcinek w którym konkretnie ten temat byłby wyłożony. W odcinku o niedzieli chcieliśmy pokazać tylko to czy należy święcić niedzielę jednak nie szło nie powiedzieć o sabacie.
  Zostawię te pytania o 7 dniu tygodnia. Jak starczy kiedyś czasu to nagramy – będzie ten temat w jednym miejscu.

 16. dlaczego zniknęło moje pytanie, mimo że nie padła na nie odpowiedź? :>

 17. Nie chciałem abyś tracił głosy – odcinek mamy już nagrany, trzeba tylko obrobić i wrzucić do sieci.

 18. Ja mam dobre pytanie. Co my wierzący możemy (czy w ogóle możemy?) zrobić żeby Kościół Chrystusowy podniósł się z kolan tuż przed Jego przyjściem. Bo jak tak patrzę na dzisiejszy Kościól, to jest on po prostu słaby i złamany :((

 19. Proponuje takie pytanie- Dlaczego Bóg zabiera tym którzy nie maja, a daje tym którzy mają, aby mieli nadmiar. Mam problem z przyjęciem tego, czy to oznacza, że nierówności społeczne są jak najbardziej w porządku- maja być obrzydliwie bogaci i nędzarze im usługujący. Może tacy Rockefellerowie są słusznie tak bogaci i maja być jeszcze bardziej, a głodujący, maja głodować jeszcze bardziej. Pomóżcie, bo nie ogarniam tego.
  „Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” 26 Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. 27 Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. 28 Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. 29 Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma”

 20. @Adam
  W tym fragmencie jest pokazane to, że jeżeli mamy jakiś dar od Boga i go nie wykorzystujemy to on zaniknie. Jeżeli jednak używamy to dla Chwały Bożej to dostaniemy jeszcze większe błogosławieństwa. Często jest tak, że ludzie mówią, że oni się do służby dla Boga nie nadają bo nie posiadają żadnych talentów. W tej przypowieści widzimy, że każdy dostał jakiś talent a tylko ci którzy je rozwijają maja szanse na więcej. Potępione jest lenistwo i tłumaczenie się ludzi mniej uzdolnionych. Każdy jest potrzebny w Kościele Bożym i każdy ma jakieś zadanie do wykonania. Owszem, nie każdy jest prorokiem czy apostołem ale może ktoś na przykład usłużyć gościnnością czy miłym słowem. Każdy ma jakiś dar, który może albo wykorzystać do budowania ciała Chrystusowego albo nie wykorzystać tłumacząc się, że ze strachu nie wykorzystał – choć prawdą jest, że to nie strach a lenistwo.

 21. Dzięki. A ja myślałem, że to dotyczy poziomu zamożności, bo mowa o banku i pieniądzach (Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom). W ogóle pożyczanie pieniędzy na procent, to lichwa, która myślałem, że zgodnie z Biblią jest zabroniona. Nawet jeśli to wszystko jest nie dosłowne, to jakieś dziwne dla mnie, nie za bardzo widzę analogię między rozwijaniem talentu a pieniędzmi i bankierami. Może cos ze mną nie tak i nie mam daru zrozumienia.

 22. @Adam

  Sam nie dawno zastanawiałem się nad tą przypowieścią. One wszystkie mówią o Królestwie Bożym, nie są dosłowne…. Zauważ, że w tej przypowieści jest mowa o Jezusie który odszedł do Nieba i o jego powrocie kiedy odda każdemu wedle czynów jego.

  „Będzie bowiem tak jak z człowiekiem, który odjeżdżając, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek.”
  Jest to aluzja do Jezusa który odszedł do nieba. Później czytamy:

  „Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.”
  Mowa tutaj o powtórnym powrocie Jezusa. Następnie mamy scenę sądu. Warto zauważyć, że ten sąd dotyczy jedynie sług Jezusa, czyli Jego Kościoła. W ten właśnie sposób należy rozeznawać przypowieści. One opowiadają o Królestwie Bożym, a nie o bankierach i lichwie.

  Swoją drogą źle rozumiesz słowo „talent” użyte w tej przypowieści. Nie chodzi o jakieś umiejętności.
  Talent – w starożytności jednostka miary – wagi i pieniądza.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Talent_%28miara%29

  Generalnie Szymon napisał to samo, co ja bym napisał. Jak nie rozumiesz Adam, przecież wystarczy się pomodlić…
  „Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma.”List Jakuba 1:5
  To jest obietnica wiec masz jak w banku mądrość, wystarczy poprosić….. No chyba, że stajesz do modlitwy, a komuś nie przebaczyłeś, albo nie wyznałeś jeszcze jakiegoś grzechu.

  Swoją drogą w tej przypowieści jedyne co mnie jeszcze zastanawia, to ci bankierzy. Nie wiem kim są.

 23. @Marek
  Pytanie- czy masturbacja jest grzechem?

  Jest. Pozwolę sobie odpisać, bo coś na ten temat wiem…. Robiłem to przez jakieś 10 lat… W momencie kiedy się nawróciłem zacząłem walczyć i wiem dokładnie jaką walkę musiałem z tym stoczyć zanim nie zostałem z tego uwolniony. Wiele mógłbym na ten temat napisać 😛 Swoją drogą ta walka ukazała mi realność grzechu i zła. Nawet nie wiecie jakie ataki złego musiałem przezwyciężać. Nie raz lądowałem na kolanach i nie wiedziałem co ze sobą zrobić, pokusa była tak ogromna… Dodam, że było to zupełnie niezależne odemnie, nie chciałem tego. Chcecie się przekonać o realności świata duchowego i podszeptów złego? Zacznijcie walczyć z swoimi zniewoleniami, a przekonacie się. Swoją drogą to nie pamiętam, żeby choć raz pokusa nie ustąpiła po tym jak zacząłem się modlić, aby Bóg mi tą pokusę oddalił. Czasem aż mnie rozsadzało, ale kiedy ledwo zdążyłem poprosić Boga o pomoc w sposób zupełnie ponadnaturalny odchodziło mi to. Doświadczałem mocy Bożej w ten sposób na własnej skórze. Prawda niestety taka, że niezbyt wiele razy wołałem do Boga o pomoc kiedy przychodziła pokusa. Zły duch działał naprawdę skutecznie zniechęcając mnie do modlitwy, pewnie dlatego też zajęła mi ta walka ponad rok. Telewizja/fajki/gry komputerowe/masturbacja/alkochol/obżarstwo itp. wszystko co zniewala to grzech. Nie wierzysz? Spróbuj z tym zerwać, to uwierzysz.

 24. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź . Tak przypuszczałem, że tego typu rzeczy pochodzą do złego. Trzeba odciąć sie od tego, być ponad tym i nawet nie myśleć o powrocie, bo skończy się to tragicznie.

 25. Co z tą duszą?
  Mam takie pytanko, co z tą duszą, jest czy nie jest śmiertelna? Mamy duszę czy nie? Podobno nauka Kościoła o duszy „dusza ludzka jest nieśmiertelna; łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna” (katechizm Kościoła Katolickiego) nie jest biblijna. Przez Jezusa otrzymujemy zbawienie i życie wieczne, więc czym jest ta dusza ludzka?

 26. Czy proroctwa Daniela muszą wypełnić się dwukrotnie? Wiemy o niektórych proroctwach które wypełniały się w biblii po dwa kroć np w czasach starego testamentu po raz pierwszy i po raz drugi na Jezusie Chrystusie. Np Bóg obiecał wyzwolenie z niewoli egipskiej i przyjście Mojżesza, ale w dalszym sensie ta obietnica dotyczyła Jezusa i wyzwolenia z niewoli grzechu. Abracham, gdy szedł posłuszny Bogu złożyć ofiarę z syna, powiedział Izaakowi, że Bóg się zaopatrzy. Stało się dwukrotnie najpierw dosłownie, Abraham złożył w ofierzewzamian za syna znalezionego baranka. Tak później Bóg dał swego syna, słowa spełniły się dwukrotnie. Czy to może tyczyć się proroctw Daniela, są one przytoczone kilkukrotnie w Biblii w różny sposób, dla potwierdzenia, jest to często spotykane w przypadku obietnic przyjścia Jezusa

 27. Rodowód Jezusa Chrystusa:

  Dlaczego u Mateusza jest inny niż u Łukasza?
  (trudne)

  Dlaczego u Mateusza jest tak:
  A tak wszystkiego pokolenia od Abrahama aż do Dawida jest pokoleń czternaście, a od Dawida aż do zaprowadzenia do Babilonu, pokoleń czternaście, a od zaprowadzenia do Babilonu aż do Chrystusa, pokoleń czternaście.
  [Mat 1:17]

  W ostatnim liczeniu można dojść do wniosku że pokoleń jest 13. (radze liczyć od początku by nie policzyć kogoś 2 razy)
  Czy Mateusz popełnił błąd?
  To pytanie zadał mi ateista chcący wykazać, że apostołowie to tylko ludzie, którzy nawet w liczeniu popełniali błędy.
  (Arcytrudne)

  Słowo Boga i tak okazało się prawdą. Odpowiedź na pytanie myślę, że jest pouczająca dlatego je zadaje.

 28. Siemano Szymon i Michał. Kiedy zrobicie ten odcinek o filmach, grach? Zdaje sie w docinku „Armageddon – Przygotowanie” wspomnieliście coś o tym, że wszędzie współcześnie przemyca sie apokaliptyczne treści. Pozdrawiam

 29. „Czy nieczystość jest grzechem?” Czy możecie zmienić na: Czy celowe lub nieświadome stawanie się nieczystym jest grzechem? Bo samo bycie nieczystym nie może być złe. Np. Kobieta i jej okres.

 30. Spokojnie, Cienie Przyszłości będą kontynuowane. Musimy parę spraw uporządkować. Jeśli chcesz ten czas przybliżyć to poproś Ojca aby nam pomógł powrócić do nagrywania.

 31. Całe szczęście, bo zaczynałem sie niepokoić. A i jeśli nie nagrywacie z powodu jakiś wątpliwości, co do słuszności niektórych poglądów, to pozwolę sobie stwierdzić, że ważne żeby wielbłądów nie przepuszczać, a co do komarów to już trudno, jeżeli coś jest zbyt skomplikowane, to chyba Bóg przymknie oko

 32. Czy celowe lub nieświadome stawanie się nieczystym jest grzechem.
  Prosiłbym o wytłumaczenie o co chodzi w ogóle z tą nieczystością?
  Jest ona wymieniona wraz z rzeczami, których mamy nie robić. A jednocześnie nie da się od niej uwolnić… Np. Kobiecy okres. ???

 33. „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?” 22 Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. ” ” -czy w oparciu o ten fragment można mieć nadzieje, że Bóg będzie przebaczał notorycznie powtarzające się grzechy w nieskończoność?

 34. @Adam
  Tak. Bóg wybacza nam notorycznie popełniane grzechy. Dziękuj Bogu za dzieło Ducha Świętego w Tobie ponieważ teraz widzisz kłamstwa szatana, widzisz, że są to grzechy!
  Bóg przez Ducha Świętego nieustannie nad nami pracuję. Przyjdzie czas, że zabierze nam również notoryczne grzechy, które akurat teraz nam pokazał. Musimy jednak walczyć i ufać.

 35. Temat sabat
  Panowie uwielbiam was.Z zaciekawieniem śledzę wasze studiowanie Słowa Bożego,ale to co dzś usłyszałem! Panowie, proszę jeszcze raz pochylić się nad tym tematem.Wszystko co cytowaliście to ze Starego Testamentu, mowa Boga do Żydów ( powtarzam tylko tyczyło się Żydów) zajmijcie się Słowem z Nowego Testamentu, typu: kolosan 2-16 niechze was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca BĄDŹ SABATU albo następny mat 12-8 albowiem Syn Człowieczy jest Panem sabatu.Osobiście sumienie mówi mi że wszystko odbywa się w Jezusie, każdego dnia, każdej godziny i minuty.Nawet w mat 19,16-19 kiedy Jezus wymienia co trzeba czynić by osiągnąć żywot wieczny,nie wymienia sabatu.
  Proszę,więc o kolejny odcinek w tym temacie.Niech wam Bóg błogosławi, szczególnie za to że wypełniacie dar Ducha jaki otrzymLiście od Boba

 36. Jeszcze raz dzięki za odp. na temat sabatu ( odp.jest pod filmem)

  Mam kolejne pytanie!
  Oj Panowie będzie się działo ale wierzę że jesteście cały czas z Bogiem i w tej sprawie.

  Mianowicie,proszę opisać kwestię wstrzemiężliwości SEXUALNEJ (temat szczególnie dla młodych)

  jak (konkretnie chodzi mi o Was,tak mocno kochających Boga) dajecie sobie radę z seksem,którego szczególnie w tych czasach jest tak dużo(internet,wszędzie rozdekoltowane panie,telewizja…) myślę że pytanie setek ludzi

 37. Zasadnicza sprawa. Biblia nie nakazuje wstrzemięźliwości w sprawie seksu. Właściwie to Paweł nawet piszę: „Nie strońcie od współżycia z sobą…” (1 Kor 7:5)
  Natomiast kategorycznie zabrania cudzołóstwa czy wszeteczeństwa.
  Podejrzewam, że chodzi Ci o wstrzemięźliwość właśnie w tej kwestii?
  Czy zatem mogę dodać takie pytanie do sondy:

  Czym jest „wszeteczeństwo” w Biblii i jak odnieść nad nim zwycięstwo?

 38. Powtarzam,konkretnie chodzi mi jak np. młody 20 latek ( bez żony) ma,może powstrzymać się od seksu.Przyznasz, że to bardzo trudne.Ja nie mam tego problemu bo jestem w związku małżeńskim ale wiele osób przed zawarciem związku jest ze wsząd bombardowana seksem.Jak konkretnie Ty i Twój kolega dajecie z tym radę,no chyba ze jesteście w związkach małżeńskich.pozdrawiam serdecznie

 39. Słowo Boże mówi:
  Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego,a wszystko inne będzie wam dodane(mat.6-33) na podstawie tego fragmentu,stawiam pytanie:
  Czym tu na ziemi jest Królestwo Boże,gdzie go szukać?

 40. Witam Was serdecznie.
  W ogromnej części Biblia to Izrael i Żydzi.
  Cytaty:
  1.Tak mówi Pan:Moim synem pierworodnym jest Izrael.(każdy wie kim szczególnie w tamtych czasach był syn pierworodny.(Może,historia Abrama i synów Jakuba i Ezawa)
  2….to pamiętaj,że nie ty dżwigasz korzeń,lecz korzeń ciebie.(każdy wie czym jest korzeń dla gałązek)
  3.Proroctwa(szczególnie obecny Izrael-…rozproszę potem ich zbiorę…)
  4.Kropla w morzu ludzkości Żydowskiej w stosunku do liczebności Islamskiej(ponad miliard ludzi) nagrody Nobla ok 130!dla Żydów ok 8 dla całego świata Islamu(wniosek)
  Nie sądzicie, że jest to jedno z najistotniejszych pytań:
  Znaczenie Izraela i Żydów dla Boga.
  Zostańcie z Bogiem a Duch Święty niech przenika Was przez cały czas.

 41. Czy chrześcijan obowiązują jakieś zakazu odnośnie jedzenia – co np z jedzeniem kaszanki?

 42. Jest już podobne pytanie:
  „Dlaczego Bóg zrobił podział na zwierzęta czyste/nieczyste a później go zniósł?”
  Omówimy sprawę jedzenia / nie jedzenia w odpowiedzi na to pytanie.

 43. Co symbolizuje hizop? spotkałem się z różnym opiniami, jedni twierdzą, że po prostu chrzest, inni, że wyznawanie ustami, iż Krew Chrystusa oczyszcza; jeszcze inni, że to pokuta, pokora. Jak jest na prawdę?

 44. Biblia Gdańska używa tego słowa w następujących miejscach (sam oceń czego jest symbolem):

  2 Mojż 12:22
  3 Mojż 14:4,49,51,52
  3 Mojż 19:6
  Hebr 9:19

  4 Mojż 19:18
  1 Król 4:33
  Jan 19:29

  To słowo (hizop) jest tożsame z izop. Z kolei „izop” jest użyte w:
  Ps 51:9

  Czyli hizop jest czymś co służyło do oczyszczania. Wiemy, że taką rolę pełni krew Chrystusa (Hebr 9.14).
  Nie ma w Piśmie jasno napisane „hizop oznacza …….”, także nie upierałbym się przy jakiejkolwiek interpretacji.
  Dorzuciłem pytanie do sondy. Jeśli będzie trzeba spróbuje się bardziej w to wgłębić.

 45. Dzięki serdeczne. Biblia, to piękna ponad naturalna księga. Ostatnio dowiedziałem się, że w tym wersecie z Kapłańskiej-„(11) Wszelka ofiara śniedna, którą ofiarować będziecie Panu, bez kwasu będzie; bo żadnego kwasu i żadnego miodu nie będziecie zapalać na ofiarę ognistą Panu.” – kwas występuje jako symbol fałszu, a miód jako słodkie lecz nieprawdziwe słowa. Pojęcia te zostały użyte jako cienie przyszłego sposobu ofiarowania się Jezusowi- bez żadnego fałszu, tylko w duchu (oliwie), uwielbieniu (kadzidło) i prawdzie. Kiedyś nie rozumiałem, o co w tym chodzi, sądziłem, że to jakieś dziwne rytuały, a to przecież precyzyjne wytyczne odnośnie naszej postawy wobec Boga.

 46. Witaj Szymonie
  Trzecie pytanie od góry – Czy Bóg wybacza notorycznie popełniane grzechy ?
  Jeśli przyjmiemy, że Bóg to osoba doskonała i prawa, która ustanowiła Dekalog , to wtedy również okazuje nam miłość ( okazuje nam łaskę ) choćby z przyczyny ustanowienia tego prawa i jego wypełnienia.
  A ponieważ łaska rodzi się ze zrozumienia ludzkiej ułomności, wtedy Jego łaska staje się okazanym nam miłosierdziem przez odkupienie nas na krzyżu .
  Przymiotem najważniejszym Boga jest więc miłość , bo to ona jest Bogiem.
  Jeśli więc w liście do Koryntian poznajemy charakter Miłości= ( Boga ) , to Bóg okazuje łaskę poprzez cierpliwość .
  Jeśli zaś miłość rodzi cierpliwość , to wybacza nam do ostatniego tchnienia, do ostatniej myśli jaką człowiek zrodzi w swoim sercu i sumieniu, do ostatniej sekundy swojego życia.
  Bo miłość cierpliwa jest , wszystko zakrywa, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa,
  wszystko znosi !
  Tylko co człowiek powiniem uczynić, aby Bóg był wobec niego cierpliwy i czekał do ostatniej chwili ?
  dziękuję i pozdrawiam
  Krzysztof

 47. @wiesław
  Dodałem, można głosować.

  @Krzysztof
  Dzięki, fajnie napisałeś. W obliczu tak wielkiej miłości odechciewa się grzeszyć:)

 48. Będzie ono na Ziemi:
  Obj 20:9 „I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka, i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane. I spadł z nieba ogień, i pochłonął ich.”

  A dokładniej to zstąpi z Nieba na Ziemie:
  Obj 21:2 „I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego.”

  Dodawać do pytań czy wystarczy taka odpowiedź?

 49. Słowach Jezusa będziesz zemno w raju;Ale jakim raju w niebie ,czy na zięmi nowej?

 50. Tysiącletnie królestwo;co wiemy o 1000lat królestwa,a co powiniśmy wiedzieć?

 51. Raj w Biblii odnosi się do Edenu. Eden był na Ziemi przed upadkiem w grzech i będzie na Ziemi po odnowieniu. W Objawieniu czytamy:

  Obj 21:1
  „I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.”

  Jednak zanim to nastąpi Ziemia musi odpocząć. Musi być czas zapowiedziany przez proroka Jeremiasza, w którym to nie będzie człowieka na Ziemi:

  „23 Spojrzałem na ziemię – a oto pustka i próżnia, ku niebu – a nie było na nim jego światła.
  24 Spojrzałem na góry – a oto się trzęsły, na wszystkie pagórki – a one się chwiały.
  25 Spojrzałem – a oto nie było człowieka, a wszystkie ptaki niebieskie odleciały.” Jer 4:23-25

  Taki stan Ziemi będzie trwał przez 1000 lat. Święci będą wtedy w Niebie:

  „A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.” Jan 14:3

  Następnie miasto święte zostaje spuszczone na Ziemię oraz następuje drugie zmartwychwstanie:

  „Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.” (Obj 20:5)

  Po 1000 leciu grzech zostaje zniszczony (Obj 20:14) a Ziemia staje się na nowo rajem.

 52. W tekście oryginalnym nie ma przecinków. Jezus mu powiedział dzisiaj (to znacz tego dnia), że będzie z nim w raju (kiedyś – po zmartwychwstaniu).

  Łuk 23:43
  και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

  Czyli jak widzisz przecinka niema w cale. Zatem pozostaje kwestia tego czy gdy Jezus mówił łotrowi „I powiedział mu Jezus amen mówię ci dzisiaj ze mną będziesz w raju” (tłumaczenie słowo – w słowo) to czy z tym „dzisiaj” chodziło mu o dzień, w którym wypowiada te słowa czy o dzień, w którym spotkają się w raju?

  Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Wystarczy się zastanowić czy Jezus był tego dnia w raju. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić czy spotkał się z łotrem w raju tego dnia.
  Otóż Biblia mówi wyraźnie, że Jezus nie wstąpił tego dnia do raju:

  Jana 20:17
  „Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego.”

  Zatem gdyby Jezus powiedział łotrowi, że tego dnia będą razem w raju to by skłamał. Wniosek z tego prosty: przecinek użyty w tłumaczeniach biblijnych jest postawiony błędnie – sugeruje, że Jezus kłamie a tekst oryginalny potwierdza świętość Jezusa.

 53. Szymonie, bardzo ale to bardzo proszę o wyjaśnienie, w miarę możliwości jak najszybciej, chociaż w paru zdaniach: ile lat panował nad Izraelem pierwszy król Saul DzA13,21(40lat)
  1Sam13,1(22lata)(B.bryt i zag), tysiąclecia 1Sam13,1(2lata) z góry dzięki

 54. Z tego co się doczytałem w internecie to problem polega na tym, że werset 1 Sam 13:1 jest zniszczony i w całości nie zachował się w żadnym manuskrypcie.
  Najlepsza rekonstrukcja daje taki efekt:
  „Saul miał … lat, gdy został królem, i dwa … lata panował nad Izraelem”
  Także jedyną rozsądną liczbą lat jego panowania jest ta podana w Dziejach Apostolskich.
  No cóż, niektórych rzeczy dowiemy się dopiero w Niebie.

 55. Wprawdzie dalej zostaję z dylematem, ilości lat panowania Saula ale dzięki za odp. Szymonie. Myślę że Słowo Boże ma w sobie odp. na każde pytanie, chyba że się mylę.

 56. Szymonie mam następujące pytanie, co jest najpierw dary Ducha Świętego i z nich owoce czy odwrotnie, pierw owoce a dzięki nim zaczynamy uaktywniać dary …

 57. Możecie nakręcic odcinek o szeolu? Czy dusze tam są aktywne czy śpią i ogólna charakterystyke tego miejsca

 58. Chetnie o tym nakrece:)
  Jak jestes zainteresowany tym tematem to troche o nim mowimy w odcinkach:
  „Smierc”
  „Wino Babilonu – Życie po śmierci”
  „Wino Babilonu – Czysciec”
  „Wino Babilonu – Pieklo”
  „Pytanie: Czym jest otchłań?”

 59. Witam Szymonie, proszę o kilka słów do wersetu z 1 kronik 22-14 chodzi mi o to iż Dawid przygotował milon talentów srebra,1 talent to ok 32 kg lub 41 kg to jest min razy opisany milion to wychodzi ok min 32 000 ton srebra . Polski kghm który w najnowszej technologi obecnie jest na 5 miejscu na świecie w wydobywaniu srebra, rocznie wydobywa ponad 1000 ton czyli kghm-owi zajęłoby to ok 32 lata, skąd Dawid wziął taką kosmiczną ilość, co z tym potem się stało, czy obecne wykopaliska chociaż w części to potwierdzają?
  Bardzo proszę o chociaż parę słów w tej kwestii

 60. Hej,
  Dodałem pytanie o przenośnie. Niestety w związku z tym pierwszym pytaniem o srebro nie mam żadnych materiałów na ten temat, sam chętnie bym zobaczył coś w tej sprawie. Obawiam się, że nie jestem kompetentną osobą do mówienia na ten temat.

 61. A co sądzicie o słowie amen?
  Ostatnio widzę ożywioną dyskuję w tym temecie (tzn używać czy nie używać)
  To taka moja propozycja tematu.

 62. Jezus przecież używał tego słowa. Mógłbyś dać linka do argumentów ludzi, którzy mówią aby nie używać?

 63. Witam, w jaki sposób biblia mówi o dziesięcinie? jak ją rozumieć aktualnie? Czy kościoły pobierające dziesiecinę robią to słusznie? z góry dzieki za odpowiedz> kasia

 64. proponuje zlaczyc w odcinek tematy kiedy ukrzyzowano i pascha w kosciele rzymskim

  piatek odpada wino mszalne odpada – namacalne i dobitne dowdy na fałsz rzymski bez inerpretacji – ku przejrzeniu katolikom nie przeciw nim lecz dla nich tak jak kiedys dla mnie

  rowniez rozwazyc temat -zmartwychwstanie sobota wieczor – jesli ukrzyzowano w srode to nie zmartwychwstał w niedziele rano a sobota wieczor

 65. Adamie jesli troche pozmoze to zanim Szymon nakreci swoj odcinek polecam na predece Zenon Korostenski – Bo mnie się wyśniło… czy wierzyć snom?

 66. Generalnie nie chodziło mi o to, czy wierzyć snom ale dziękuję za namiary na ciekawy materiał.
  Po obejrzeniu wywiadu nasuwa mi się kolejne pytane: Czy sen jest darem Bożym, czy może sztuczką szatana?

 67. wiesz ze kiedy daniel modlił sie o pomoc bytowi anielskiemu sprzeciwial sie dni 20 inny byt duchowy- az Pierwszy nie przyszedł pogonic wladce swiata- sny skomplikowana sprawa sa darem i przeklenstwem calkiem jak zycie w tym swiecie ciemnosci – Ty jestes od tego by rozwazyc czym sa twoje sny tak samo jak jestes od tego by sam rozwazyc swoje zycie

  czyz zycie jest darem czy przklenstwem?

 68. dla pewnych ludzi zysk to umrzec a zyje wylacznie dlatego ze tu zyc to owocna praca innym

 69. zycie to nie dar zycie to iluzja – my nie zyjemy nam sie wydaje ze zyjemy – zyc dopiero bedziemy kiedy ozyjemy i dostaniemy zycie teraz mamy wegetacje na probę 😉

 70. Życie to zdecydowanie dar od Boga.
  To co będzie potem to nagroda za życie według nakazów Pana..

 71. chwilowo zyjesz napewno ale czy Bog zycie przeklął? jesli je skrócił i zepsuł to jak to zrobił słowem przeklenstwa tak samo jak przeklął wszystko co bylo dobre na ziemi i juz nie ma Bozej dobrej ziemi ziemia jest przekleta tyle ze o tym sie nie uczy

  skoro Paweł rozumial ze zysk to umrzec to dobrze rozumiał wiedzial ze nie ma zadnego zysku w zyciu – zyje bo mam prace ale to zaden zysk – zysk to niezyc tym zyciem w tym zyciu nie ma zysku

 72. albo Paweł sie pomylił twierdzac ze prawdziwy zysk to umrzec albo Bog dał ludziom dar ktory nie daje zysku – Boze dary zawsze maja zysk – nie jest nim zycie w tym swiecie ciemnosci to nie dar to przeklenstwo z ktorego jego moca mozesz zostac wyrwany

 73. w kazdym razie nie ma na ziemi człowieka ktory odpowie na Twoje pytanie – czy sen jest darem czy przeklenstwem

 74. lub stworzyc lewą kolumne z kolejnymi odcinkami tego wykładowcy
  z seriami total onslaught i reformacja
  odcinki angielskie sa darmowe wkleic angielskie i pod nimi odnosik do wzgledne dostepnego tłumaczenia na polski

 75. Nie jestem pewien czy jest to legalnie umieszczone. Wersja angielska na 100% jest dostępna za darmo ale nie wiem jak jest z wersją polską, chyba tłumacz chciałby coś na tym zarobić. Czy wie ktoś może jak wygląda ta sprawa w świetle prawa? Czy te filmy na vimeo są legalnie tam umieszczone?

 76. Witam! – w temacie „wino babilolnu trojca – dogmat z roku 325 soboru w nice”
  chcialem przypomniec, slowa Apostola Pawla: Pierwszy list św. Pawła do Koryntian
  8:6 – Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.
  List św. Pawła do Efezjan
  4:5 – Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;
  4:6 – Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.
  Pierwszy list św. Pawła do Tymoteusza
  2:5 – Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,
  List św. Pawła do Rzymian
  8:9 – Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
  (prosze zwrocic uwage- Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
  )
  List św. Pawła do Rzymian
  8:9 – Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
  – i dalej
  Objawienie św. Jana
  5:6 – I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
  (prosze zwrocic wage: który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.)

  jest tekst w Biblii Pierwszy list św. Jana 5. 7-8 na ktorych powstala herezja katolicka, przyjeta przez innych protestantow, a te 2 wersety sa nie potwierdzone innymi tekstami, wyrwane z ???
  Pozdrawiam i Pierwszy list św. Pawła do Tymoteusza
  2:3 – Jest to rzecz dobra i miła przed Bogiem, Zbawicielem naszym,
  2:4 – Który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy.

 77. co w tym filmie ruszajacego?
  ktos kto sie cały oddal „wielkiej artemidzie” alias krolowej nieba i poswiecił zycie na propagowanie nauk niezgodnych i wrecz zaprzeczajacyc Słowu Bozemu gdzie miałby sie znalesc?

  pomijam nauczanie „o piekle”

  ps
  istota kwestii nie jest tyle czy katolicy uznaja matke bozą za wartosc ku dostapieniu ale kto i czy udaje matke Bozą

  bo zjawa podajaca sie za takową z WIELKIM watpieniem jest matką Jezusa – praktycznie to napewno nią nie jest a jest „diabłem” udajacym anioła swiatłosci

 78. Co my uważamy w zasadzie nie ma znaczenia. Podcast jest na temat Pisma Świętego a nie naszych poglądów:)

  Generalnie to Jezus wyjaśnił tę sprawę Mat 5:31-32 oraz Mat 19:1-12.
  Również Paweł mówi trochę na ten temat w 1 Kor 7.

 79. Dzieńdobry.
  Czytając NT, apokalpsę wpadło mi do głowy, że pewien fragment opisuje samochody
  Obj. św. jana 9; 16-19. Co myslicie o tej interpretacji?

 80. Jak to jest z karą Bożą? Załóżmy że świat dotyka jakaś katastrofa, np. tsunami. Jedni mówią, że to Kara Boża inni mówią, że Bóg nie ma z tym nic wspólnego i to nie On zsyła ten kataklizm. Co więc znaczą słowa, że Bóg mnie doświadcza lub wystawia na próbę? To zsyła w końcu jakieś nieszczęścia czy nie? Bo jeśli wystawia mnie na próbę to musi przecież jakoś sprawdzić mnie w jakiejś sytuacji. Czy ktoś to może jakoś sensownie wyjaśnić? Przepraszam jeżeli moje pytanie jest śmieszne lub banalne dla kogoś ale ten temat mnie jakoś trapi. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 81. Bardzo fajne pytanie:) Dodałem.

  jednocześnie muszę stwierdzić, że:

  Dział „Propozycje pytań” zostaje zamknięty

  Trochę się tego nazbierało i zamiast robić podcast o proroctwach odbiegam od tematu dając odpowiedzi na pytania o wszystkim dlatego jestem zmuszony zamknąć ten dział. Oczywiście na zgłoszone do teraz pytania odpowiem:)

 82. Posłuchałem kilku Waszych odcinków i mam pytanie: kim jesteście? Bo na pewno nie wyznania rzymskokatolickiego. Pozdrawiam

 83. Chrzest w czyje Imię. Jest napisane- chrzcijcie w Imię Ojca i Syna I Ducha, ale w dziejach apostolskich jest kilka przykładów [innych nie ma] zanurzenia w Imię Jezusa,Jezusa Chrystusa,Pana Jezusa itp. Pojawił się tez spór w tej kwestii w kręgach denominacji.Wiele razy rozprawiałem o tym z pastorami.Oni są na etapie ewangelii.Jezus Chrystus wielokrotnie mówił że cokolwiek będziemy czynić w Jego IMIĘ! Mówi o sobie jako o drodze do Boga, jako Prawdzie, jako dziedzicu który ma wszystko co ma Ojciec. Mówi też, że kiedy Duch Prawdy się objawi apostołom przypomni im wszystko i ich nauczy bo weźmie z tego co ma Chrystus.Więc ciekawi mnie wasz pogląd na ten temat:
  Jak zanurzać? Czy w Imię Ojca i Syna i Ducha [i tyle], czy w Imię Jezusa Chrystusa [notabene pośrednika do Ojca-jedynego]?
  Bożego Błogosławieństwa 🙂

 84. @Dariusz R.
  Nie chcę aby Cienie Przyszłości były kojarzone z jakąkolwiek denominacją ponieważ nie powstały z ramienia żadnego kościoła. Tak właściwie to gdy nagrywałem pierwszy sezon nie byłem nawet jeszcze ochrzczony – ciągle szukałem właściwego kościoła. Staram się mówić w audycji rzeczy, w które wierze i co do, których mam solidne poparcie w Piśmie Świętym. Nie nauczam natomiast doktryn jakiegoś kościoła.
  Prawdą jest oczywiście to, że wybierając kościół wybrałem taki co do, którego mam pewność, że nie naucza (w moim mniemaniu) kłamstw – to by go czyniło Babilonem.
  Dlatego celowo nie podaję tej informacji oficjalnie, jednak jeśli ktoś pyta chętnie odpowiadam: Jestem ochrzczony w kościele Adwentystów Dnia Siódmego ponieważ moje rozumienie Biblii jest w harmonii z doktryną tego właśnie kościoła.

  @Saul
  Z uwagi na to, że chciałbym aby głównym tematem Cieni Przyszłości na nowo były proroctwa, nie dodaje nowych pytań.
  Na Twoje pytanie odpowiem zatem krótko w tym komentarzu: Chrzcząc w imię Jezusa, chrzcimy w imię Ojca oraz w imię Ducha Świętego. Imię w Piśmie oznacza charakter a ich charaktery są zgodne: Bóg (Elohim – bogowie) są jedno. Oni są ze sobą w doskonałej zgodzie. Jezus jednak powiedział nam abyśmy tę prawdę podkreślali przy chrzcie i uważam, że należy się tego trzymać, może nie pod rygorem unieważnienia chrztu:) Dlaczego by nie podkreślić ich wzajemnej zgodności przy chrzcie? Przecież w momencie zanurzenia wstępujemy do tej wspaniałej rodziny i wchodzimy na ścieżkę, która uczyni również nas jedno z Bogiem.

 85. No to mam jeszcze jedno pytanie.
  Czym wg Ciebie jest Kościół Chrystusa?
  halleluYah!

 86. Dzięki !!! Wasze programy bardzo mi pomagajà
  Robicie coś wspaniałego dla zrozumienia ewangelii
  Nawracam sie Od półtorej roku a wy potwierdzacie
  Wszystko to co zostało mi obiawione
  ( poznacie prawde a prawda was wyzwoli )
  Dzieki jeszcze raz !!!!!

 87. Dodam jeszcze że w tydzień odsłuchałem prawie wszystkie odcinki
  I zgadzam sie w we wszystkim o czym mówicie
  Ale chciałbym dodać komentaż do odcinków w których
  Używaliście psalmu 22 jako proroctwa
  Położyliście nacisk na los rzucony o suknie
  A w zasadzie wg mnie a z tego co wiem to nie tylko mnie
  Psalm ten jest najwapanialszym dowodem na potwierdzenie słowa bożego
  Opisuje śmierć Jezusa na tysiàc lat przed ukrzyżowaniem
  Gdy nikt nie znał takiej formy kary śmierci
  A dodatkowo w czsach Jezusa ta forma śmierci nie była uznawana w prawie żydowskim

 88. Czy na serio chcecie odcinek pt: „Czy Biblia mówi o tym skąd biorą się sny?” ???

 89. Może być, ale ja wolę coś bardziej fundamentalnego np: wieczerza pańska a ciało i krew Chrystusa, bo po wyjściu z katolicyzmu sam już nie wiem co jest co. Może też być wspomniane przez ciebie prześledzenie objawień z różnych źródeł np maryjne itp.

 90. Chodzi o to, że to pytanie ma najwięcej głosów a prawdę mówiąc Biblia o pochodzeniu snów nie mówi za dużo. Mówi o proroctwach, które się w tych snach mogą pojawić ale o samym ich pochodzeniu nie mówi.

  Podejrzewam, że jest jakaś osoba albo parę osób, którym bardzo zależy na odpowiedzi na to pytanie i przed nagraniem tego odcinka, chciałbym z nimi porozmawiać.

  Aha, odcinek o Duchu Świętym już jest nagrany – dlatego zdjąłem go z listy pytań. Muszę jeszcze pociąć i wrzucić. Postaram się to zrobić jak najszybciej.

  Bardzo bym chciał wrócić już do omawiania proroctw.

 91. A mnie ciekawi co ogólnie Biblia mówi na temat snów…

  A gdzie się podział temat, który miał prawie tyle samo głosów, wczoraj około 140 głosów

 92. Witam!
  Proponuję pytanie do listy pytań:
  Jak ustosunkować się do zarzutów antytrynitarzy przeciwko boskości Jezusa?

  Pozdrawiam

  PS Mam zebrane wszystkie najwazniejsze zarzutu. W razie potrzeby służę pomocą

 93. Na temat boskości Jezusa nagrałem już 2 odcinki. Wydaje mi się, że temat jest omówiony jednak jeśli posiadasz zebrane zarzuty antytrynitarzy to możesz podesłać.

 94. Witam ponownie!
  Wiem,że nagrałeś odcinki o Jezusie, ale w nich nie ma odpowiedzi na zarzuty antytrynitarzy.
  To tak jakby nagrać odcinek o czyśćcu, piekle, wniebowzięciu Maryi. Wszystkie te zagadnienia można uzasadnic biblijnie.Ale nie da się ich obronić w świetle argumentów Biblijnych.
  Pozdrawiam

 95. Witam
  Ja proponuję odpowiadać na pytania wg kolejności – niech decyduje ilość głosów….

 96. Witam ponownie

  … a swoją drogą zastanawia mnie również grzechu pierworodnego, co Pismo mówi tym temacie?

 97. @someone
  W takiej właśnie kolejności postaram się odpowiadać na te pytania:)

  w sprawie grzechu pierworodnego to w takim wydaniu w jakim jest ten problem prezentowany przez Rzym to Biblia nic nie mówi. Pismo natomiast mówi o tym, że mamy grzeszną naturę – naturę, która ma skłonność do grzeszenia – z tą naturą trzeba ustawicznie walczyć i dzięki łasce Bożej wygrywać (patrz Rzym 7).
  Bóg nikogo nie osądza tylko za to, że się urodził! Śmierć jest za grzech (Rzym 6:23) czyli za przestąpienie przykazań (1 Jana 3:4) a fakt urodzenia się nie jest aktem złamania prawa.

 98. Co do pytania o snach.
  Staram się często czytać Pismo ale nie udało mi się nic na ten temat znaleźć, więc stąd to pytanko.
  Pozdrawiam

 99. Jak to napisać. Prowadzę poszukiwania. Znalazłem w kulturze dalekiego wschodu pewną inspirację. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że w rezultacie znalazłem się blizej Pana. Nie mniej pojawiły się pewne pytania.

  Między innymi o charakter królestwa Bożego na ziemi.
  Charakter życia wiecznego.
  Zakres możliwości naśladowania Chrystusa w kontekście elementów ludzkiego i boskiego. Np. Czy celem człowieka jest zbawienie wszystkich ludzi czy tylko własne.
  Kwestia motywacji tj. wzajemna relacja pomiedzy celem a łaską.
  Walka z szatanem w kontekscie statystycznej definicji entropii:

  Czy można powiedzieć, że celem człowieka jest usunięcie wszystkich grzechów poprzez współpracę w Panu? Czy można powiedzieć: Pan jest naszym Pasterzem, niczego nam nie braknie pozwala nam prowadzić Się do Siebie w Sobie.

  Czuje się zainspirowany pewną postacią fikcyjną która nie umywa się do Chrystusa Króla, a jednak przypomina mi o Nim. Poznałem opowieść mieszającą ze sobą wiele wątków i bogatą w liczne nawiązania. Zobaczyłem jakby świat równoległy. … To skomplikowane. I zastanawiam się (to już głęboka abstrakcja) czy nasza wiara powinna być biała, niebieska czy pomarańczowa. Pół roku temu przeszedłem coś dziwnego, co raczej nie było złe. Ale nie do końca to rozumiem. Nie wiem jak to napisać. To jest tak jakbym chciał dowiedzieć się czy mam rację czy nie, a jeśli nie to gdzie jest błąd/herezja, której nie widzę. To są okolice żarliwej wiary i miecza w miejsce pokoju. Niemal codziennie mam otwarte 20 zakładek w tym KKK, słowniki symboli, jakieś nagrania. Chciałem/ Chce napisać książkę, ale z drugiej strony mam wrażenie, że to wszystko już jest wiadome od dawna, tylko w kawałkach. I nie wiem mimo obejrzenia nagrania odnośnie głosu Ducha Świętego, w dalszym ciągu nie wiem kiedy mówi do mnie Pan a kiedy mam do czynienia z innym głosem wewnętrznym (dyskusje ego z superego czy z której strony na to zjawisko spojrzeć). Mam teorie w myśl której, każdy człowiek jest zdolny do poznania tylko wycinka Prawdy, w związku z tym tylko współpracując ze sobą mogą zbudować królestwo Boże na ziemi. Wymagałoby to wzajemnego usuwania swoich grzechów poprzez wzajemne nawracanie się… I pewnego spojrzenia (bardzo, nie wiem czy nie za bardzo okrojonego).. Chrystus umarł aby pokazać, że człowiek zdolny jest ofiarować siebie, w imię prawdy, ze względu/ w oparciu o miłość do wszystkich ludzi. Przy czym miłość wynika z więźi (tutaj mam problem rozróznienia miedzy przyjaźnią a miłością). A tylko Bóg może kochać wszystkich ludzi, ponieważ tylko on zna wszystkie nasze serca. … No i wychodzi: Kochaj bliźniego swego jak siebie samego. … Niby wszystko dobrze. Tylko poziom 'motywacji do czynienia dobra’ który osiągnołem dzięki wykorzystaniu zabiegów motywacyjnych z zakresu NLP wydawał mi się zbyt wysoki. (Z drugiej strony patrząc w pewnym sensie był optymalny). Ilość wątków jest duża i nie wiem o co pierwsze pytać. Chyba jeszcze raz się odezwe Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus Pan nasz i Zbawiciel

 100. Rafał says:
  February 22, 2014 at 18:17
  „wolę coś bardziej fundamentalnego np: wieczerza pańska a ciało i krew Chrystusa, bo po wyjściu z katolicyzmu sam już nie wiem co jest co”

  Przyjacielu na ten temat mowi Pismo to jest pamiatka a pamietka czego mowi wyklad tego czym dla zyda jest Pesah
  zrozumiesz i ugruntujesz sie czym jest wieczerza kiedty zrozumiesz czym jest Pesah – wyjscie z egiptu /wyjscie ze swiata grzechu
  ku ziemi obiecanej
  baranek/ Baranek Bozy

  „Jezus w swiecie Pashy” 4 czesci 3/4 kluczowa (napisy sie włacza ccc) – calkosc konieczna nie znudz sie po pierwszej 😉

  przestaniesz sie zadreczac o wieczerze

  to czyncie na moja pamiątke ale trzeba wiedziec co czyncie – zydzi nie wiedzieli co czynią – wieczerza z Jezusem wszystko wyjasnila nic nie zostało tam ustanowione

  od tej wieczerzy poprostu wiedzieli (oczywiscie nie wszyscy a ci ktorzy uwierzyli) na co czekaja
  ze nie egipt tu chodzi

  inni nieszczesnicyu zydowscy spełniaja nadal pashe w nieprawosci i niewiedzy
  a ona moze byc spełaniana tylko w Chrystusie na jego pamiatke była i jest – tylko dla NIEGO

  zyj w pokoju – shalom

 101. Hej… co się dzieje z CIENIAMI? Bardzo odczuwalny brak waszej twórczości odczuwam chyba nie tylko ja.

  Do dzieła! 😀

 102. Nie mam czasu:( Bóg złożył na moje barki dość ciężkie brzemię do noszenia i nie starcza mi czasu nawet na pracę zawodową;/

 103. Dziękuję, że pytasz:)
  Niektóre jednak obowiązki muszę sam wykonać.

 104. po co kolejny odcinek – kolejny odcienek to co teraz?

  teraz jest czas by podjac kroki by juz nie robic kolejnych odcinków ale pozegnac sie z tym swiatem – nie naprawiac go , nie budowac lepszym nie dazyc do swiata i szukac błogosławienstw, szukac czegokolwiek na tym swiecie – ten swiat sie nie liczy

  nie odcienek jak oddawac dziesiecine bo to cieniem rzeczy przyszłych teraz mamy nowe
  oddaj wszystko z tego swiata

  jest to niesamowite jak to odrzucajacy „stary testament” jako przestarzaly nie chca przyjac „nowego testamentu” porzuc ten swiat – kochaja przyjmowac „stary” by ci sie dobrze wiodło i bys mial pod dostatkiem
  przykazania starego sie dla nich przedwaniły za to blogosławienswa sie nie przedawniły
  obłudne serce człowieka

  nowy testrament jest drastyczny – odejdz od swiata niech cie z nim nic nie łaczy
  ale co tam teraz dobry jest stary – niech nam sie dobrze (bogato) wiedzie:)

  czy tak wydajsz swoje pieniadze – „nowy testament” nie istnieje po to bys lepiej zył istnieje bys umarł dla tego swiata- nie dziesiecina – teraz wszystko (dziesiecina to była dawno dawno temu) bo teraz masz to czego brakowalo ludziom starego – DUCHA ktory Cie uzdalnia
  https://www.youtube.com/watch?v=bol-WJUQPAc

  staje wyzwanie co zrobisz kiedy wszystko wiesz
  co dalej dobre pytanie
  niektorzty dalej buduja „lepszy swiat” i szukaja w religii usparwiedliwienia by to robic – religie przekrecili tak by kochac swiat

  bo przeciez to normalne – owszem normalnie zle jest serce czlowiecze – tak samo złe kiedy robi dobrze i kiedy niedobrze
  onio nioe jest niedobre kieedy ropbi jak „stalin” onio jest tak samo niedobre kiedy robi jak „joanus pawlus”

 105. Witam.
  Oddałem swój głos na temat, niestety obecnie ostatni w rankingu, „Czym jest ludzka dusza”. Jak będziecie nagrywać, a wierzę w to że nagracie, to bardzo chciałbym aby w tym temacie odnieść się do słów (BT) Obj.8.8-9 …I drugi anioł zatrąbił: i jakby wielka góra płonąca ogniem została w morze rzucona, a trzecia część morza stała się krwią 9 i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń – te, które mają dusze – i trzecia część okrętów uległa zniszczeniu.
  Z kontekstu nie wynika, że chodzi o załogi statków. Temat mnie intryguje jakie to stworzenia mające duszę żyją w morzu.
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

 106. Czesc jestem tu pierwszy raz mam takie pytanie do Szymona.Ogladalem odcinek – jak rozpoznac Ducha Swietego- bardzo mi sie podobal ale..mam pytanie podczas tego odcinka i po nim glos we mnie ( Ducha Swietego? ( albo sie myle i nie wykluczam tego ) mowil ,ze cos jest nie tak z hmm tym programem i wszedlem na wasza strone .Jestem wyznania rzymskokatolickeigo. Na dole napisales jakiego jestes wyznania „ochrzczony w kościele Adwentystów Dnia Siódmego”.W programie mowiles ,ze tez nie zawsze dobrze wybierasz bo jestes czlowiekiem . I tu mam takie pytanie czy w takim razie moj hmm( Duch Swiety?) sie myli? A moze Ty wybrales nie te wyznanie? Nie wiem czy dobrze sie wyrazilem nie chce nikogo obrazic tylko ciekaw jestem co o tym sadzisz pozdrawiam.

 107. Hej:)
  Tak, czasem popełniam błędy, jestem tylko człowiekiem. Staram się jednak w Cieniach Przyszłości mówić tylko rzeczy, których jestem pewien, które wyraźnie są nam przekazane w Biblii. Przykre jest, że w naszym rzekomo chrześcijańskim społeczeństwie tak mało się wie co w niej jest napisane.
  Wyboru wyznania nie dokonałem na podstawie przeczucia. Rolą Ducha Świętego jest wprowadzenie nas we wszelką prawdę (Jana 16:13).
  Co zatem jest prawdą? Biblia mówi, że Jezus jest prawdą (Jana 14:6) oraz, że Słowo Boże jest prawdą (Jana 17:17).
  Tego wyboru dokonałem na podstawie gruntownego studiowania Biblii.
  Do tego też zachęcam. Absolutnie nie chcę aby ktokolwiek bezkrytycznie przyjmował te rzeczy, o których mówię. Każdy sam musi tę pracę połączoną z modlitwą wykonać. Każdy sam musi, jak nasz nauczyciel Jezus Chrystus znać Słowo Boże aby móc się bronić przed kłamstwem tak jak On: „Jest napisane…” (Mat 4:1-11).

  Jeśli nie znamy Biblii (prawdy), nie znamy Jezusa (prawdy). Zatem chodzimy w ciemności – podejmujemy decyzje po omacku.

  „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce.” (Psalm 119:105 BT)

 108. Witam.Szymon jaka jest twoja interpretacja? Pozdrawiam. Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, wiedzy i bojaźni Pańskiej. Upodoba sobie w bojaźni Pańskiej.Iz11:1 Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany,na Jego barkach spoczęła władza.
  Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju Iz9:5 Nadto także Izajasz powiada:Przyjdzie potomek Jessego,
  powstanie Ten, który ma rządzić poganami, w Nim poganie pokładać będą nadzieję
  Rz15:12 Psalm 72.

  ,

 109. @miro
  Hej,
  Są to proroctwa mesjanistyczne, dotyczą Jezusa. Nie rozumiem za bardzo jaki aspekt tego wersetu miałbym interpretować, to jest pisane prawie w prost:)

 110. Szymon to tez proroctwo mesjanistyczne ale chyba jeszcze sie nie wypelnilo?Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczące Judy i Jerozolimy:
  Stanie się na końcu czasów,
  że góra świątyni Pańskiej
  stanie mocno na wierzchu gór
  i wystrzeli ponad pagórki.
  Wszystkie narody do niej popłyną,
  mnogie ludy pójdą i rzekną:
  «Chodźcie, wstąpmy na Górę Pańską
  do świątyni Boga Jakubowego!
  Niech nas nauczy dróg swoich,
  byśmy kroczyli Jego ścieżkami.
  Bo Prawo wyjdzie z Syjonu
  i słowo Pańskie – z Jeruzalem».
  On będzie rozjemcą pomiędzy ludami
  i wyda wyroki dla licznych narodów.
  Wtedy swe miecze przekują na lemiesze,
  a swoje włócznie na sierpy.
  Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza,
  nie będą się więcej zaprawiać do wojny.
  Chodźcie, domu Jakuba,
  postępujmy w światłości Pańskiej Iz2:1-5

 111. To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia 2P1:20

 112. Witaj Szymonie,
  bardzo się cieszę, że prowadzisz „cienie przyszłości” i że poruszasz tak wiele istotnych tematów. Mam do Ciebie kilka pytań i jeden temat, któremu mógłbyś poświęcić jeden z odcinków, oczywiście jeśli wyraziłbyś taką chęć.
  Jeśli chodzi o pytania będą one dotyczyć prawa, a mianowicie:
  czy w takich fragmentach jak Kol. 2; 14, Efez. 2; 15 mowa jest o zniesieniu tylko i wyłącznie prawa ceremonialnego, czy również innych praw zapisanych w księgach Mojżeszowych, jak np. praw własności, przepisów regulujących stosunek pana do niewolnika, zwierząt czystych i nieczystych, zasad higieny, pożyczek i ich umarzania. Wiadomo, że pewne przepisy odeszły w niepamięć śmiercią naturalną jak te związane z niewolnictwem, choć dziś inaczej to nazywamy. Dodam jeszcze np. karę śmierci, czy też została ona przybita do krzyża? Wychodzi z tego jeden misz masz, choć zastanawiając się nad tym to w Kolosan dalej czytamy że to były cienie rzeczy przyszłych, a czy było prawo prócz ceremonialnego, które wskazywałoby na Chrystusa, jak te powyższej wymienione. Nasuwa się odpowiedź, że nie, ale jakbyś mógł podzielić się swymi przemyśleniami.
  Drugie pytanie związane jest z Gal. 3; 19 i Rzym. 5; 12-14
  Jakiego one prawa się tyczą? X przykazań, czy innego prawa?
  Nie wiem czy się zmieszczę, ale spróbuję;) Co do tematu ostatnio trafiłem na pewien artykuł w którym była krytykowana nauka Sola Scriptura. (https://pikio.pl/charamsa-przypomina-nam-ze-trwa-wojna/) Postanowiłem więc zastanowić się dlaczego w Kościele Powszechnym, być może tylko w pewnych środowiskach, nie wiem. ale panuje taka niechęć do Biblii, że została ona porównana do przedzierających się do Kościoła nurtów homoseksualnych, jak jest właśnie w artykule (powyżej link). Więc postanowiłem poszukać i znalazłem to: https://www.youtube.com/watch?v=CZNyTYVijSQ
  Mówca nie mówi wyraźnie, ale jeszcze zrozumiale. I teraz, czy Kościół ADS wyznaje naukę Sola Scriptura, skoro obok są książki Ellen White? Może nie do końca się to kłuci ze sobą, ale gdybyś mógł się odnieść i do tego. Krótko już, co sądzisz na temat Sola Scriptura?
  Pozdrawiam

 113. @ Dawid
  Dzięki, że napisałeś:) W sprawie pytań o prawo to dość sporo już udało mi się nagrać. Myślę, że takim odcinkiem kulminacyjnym w tej sprawie jest odcinek o nazwie tytułowej: „Cienie Przyszłości” (bez problemu znajdziesz po prawej stronie na liście odcinków).

  Co do zasady Sola Scriptura to chyba już kiedyś mówiłem ale nie mogę sobie za bardzo przypomnieć przy okazji, którego odcinka to było.
  Oczywiście ta zasada obowiązuje. Trzeba ją jednak rozumieć w sposób Biblijny.
  To znaczy, ja rozumiem zasadę Sola Scriptura w taki sposób, że wszystko co się tyczy wiedzy o Bogu i zbawieniu musi być zgodne z Biblią. Biblia i tylko Biblia jest ostatecznym wyznacznikiem prawdy na tym świecie.
  Wierzę, że jedynie takie rozumienie tej zasady jest biblijne ponieważ sama Biblia mówi o innych źródłach wiedzy o Bogu. Na przykład o przyrodzie, snach, cichym głosie z tyłu głowy czy innych prorokach, których dzieła nie weszły do kanonu Pisma Świętego. Także gdybyśmy uznali, że jedynie Biblia mówi nam coś o Bogu na tym świecie bylibyśmy w błędzie i takie twierdzenie nie byłoby zgodne nawet z Biblią.
  Jednak nie można też popaść w inną skrajność i nie wolno nam zacząć uznawać jakiegokolwiek innego źródła wiedzy o Bogu ponad Biblią bo to właśnie ta księga jest podstawą według, której powinniśmy badać wszystkie inne źródła.

 114. Dzieki Szymonie za te filmysą świetne dużo tłumaczą i pomagają 🙂 tylko czemu nie pojawiają się nowe odcinki ?

 115. Nie będę oceniał człowieka, ale system jak najbardziej tak- a takim systemem jest również ADS bo już sam fakt traktowania pism niejakiej Ellen G White na równi z Biblią jest zwodzeniem takim jak niejaki Katechizm KK. Tylko Biblia to po pierwsze.

  Kwestia Sabatu była skierowana tylko i wyłącznie do Żydów, było to przymierze między Bogiem Jahwe, a narodem wybranym Izraelem. Izraelem, nie poganami! Kiedy przyszedł zapowiedziany Jezus z Nowym Przymierzem także i do pogan i kiedy Nowe Przymierze weszło w życie na Golgocie.. Tylko Szczera Wiara w Jezusa Chrystusa, może nas obmyć z grzechu.
  Jeśli Adwentysta będzie robił to na „sportowo” a wierzy Ewangelii niech czci sobotę, nie zaszkodzi jak i nie pomoże, ale ten co będzie się upierał przy fundamencie ADS czyli Sabatu to również przyznaje otwarcie rację, że księgi pani White są równe z Biblią, co jest oczywistym bluźnierstwem!

  Przypomnę, że3 kościół ADS wyznaczył datę kiedy będzie koniec świata- oczywiście nie było, ot biblijni chrześcijanie..lol..

 116. ggg says:
  June 8, 2016 at 21:51
  […] Kwestia Sabatu była skierowana tylko i wyłącznie do Żydów, było to przymierze między Bogiem Jahwe, a narodem wybranym Izraelem. Izraelem, nie poganami! […]
  W takim razie można by również powiedzieć, że kwestia zakazu kradzieży, cudzołożenia, pożądania, kłamania i mordowania oraz cała reszta skierowana była wyłącznie do Żydów a nie pogan.

 117. J mam wazny temat. Czy wolno zabijac? oczywiscie nie dla przyjemnosci tylko dla samoobrony. jak muzułmanin bedzie mnie chciał zatłoc na smierc, czy mam prawo sie bronic i go zabic. czy nie wolno mi go zabic?

 118. To jest bardzo dobre pytanie. Niestety żeby na nie dobrze odpowiedzieć potrzebuję czasu i wiele modlitwy. Będę modlił się w tej sprawie i studiował Biblię pod tym kątem a potem jeśli Bóg pozwoli nagram odcinek.

 119. Nie wiem czy znasz protokół medrców syjonu? ale tam jest plan 3 wojen swiatowych. # wojna na tle religijnym. czytalem o tym 20 lat temu i nie brałem tego na powaznie. Ale teraz po przybyciu tylu milionów muzułmanów do Europy, wiem ze ten plan jest prawdziwy i w niedługim czasie czeka nas 3 wojna swiatowa, a muzułamienie beda chcieli nas poprostu wybic

 120. Tak, słyszałem o 3 wojnach światowych. Jest to całkiem możliwe. Nie jestem jednak pewien czy to będzie wojna z islamem. 2 poprzednie „biada” z apokalipsy w prawdzie dotyczyły Islamu. Czeka nas teraz trzecie „biada”. Zobaczymy.

 121. ZERUBARIEL

  POWTÓRNE PRZYJŚCIE JEZ-U.S.A. CHRYST-U.S.A.-!
  http://www.ZERUBARIEL.com

  APOKALIPSA 3:12
  Nowe Imię moje, #ZERUBARIEL

  K0CHAM BARDZ0 M0CN0 JEH0WE B0GA
  GDYZ JA ZERUBARIEL JESTEM JEH0WY B0GA
  UK0CHANYM SYNEM KT0RY BYL JEZUSEM A
  TERAZ P0WR0CIL TU NA TE ZIEMIE DRUGI
  RAZ P0D N0WYM IMIENIEM JAK0 ZERUBARIEL
  ABY D0K0NCZYC DZIELA MEG0 0JCA JEH0WY
  B0GA KT0RE R0ZP0CZALEM JAK0 JEZUS
  CHRYSTUS NAZYWANY CIESLA Z NAZARETU
  NAT0MIAST TERAZ JESTEM 0FICEREM
  0PERACYJNYM Z JEDN0STEK SPECJALNYCH
  JEH0WY B0GA P0D N0WYM IMIENIEM JAK0
  ZERUBARIEL KT0RY W IMIENIU JEH0WY B0GA
  BEDZIE SPRAW0WAL WLADZE NAD CALYM
  SWIATEM WRAZ ZE STU CZTERDZIEST0MA
  CZTER0MA TYSIACAMI WSP0LKR0L0W
  PRZE0BRAZAJAC CALA TE KULE ZIEMSKA W
  RAJSKI 0GR0D UTRAC0NY PRZEZ ADAMA I
  EWE GDZIE JUZ NIKT NIE BEDZIE CH0R0WAL
  STARZAL SIE ANI UMIERAL A ZMARLI NA GL0S
  SYNA CZL0WIECZEG0 ZERUBARIELA W IMIENIU
  JEH0WY B0GA P0WSTANA W N0WYCH CIALACH
  D0 ZYCIA WIECZNEG0 TU W RAJSKICH
  WARUNKACH NA TEJ PIEKNEJ 0CZYSZCZ0NEJ
  RAJSKIEJ ZIEMI ABY JUZ NIGDY WIECEJ NIE
  STARZEC SIE NIE CH0R0WAC ANI WIECEJ NIE
  UMIERAC WIELBIAC JEH0WE B0GA CALYM
  SW0IM SERCEM PRZEZ CALA WIECZN0SC
  ZAWSZE BEZ PRZERWY I T0 BEZ K0NCA A
  SAM JEH0WA B0G BEDZIE WSZYSTKIM
  SW0IM STW0RZENI0M ANI0L0M LUDZI0M
  I ZWIERZET0M BARDZ0 ALE T0 BARDZ0
  M0CN0 BL0G0SLAWIL ROZTACZAJAC NAD
  NIMI BARDZ0 0GR0MNA I WYJATK0WA
  0PIEKE ABY SWIETE IMIE JEH0WY B0GA
  BYL0 WIELCE UWIELBI0NE P0NAD
  WSZYSTKIE UWIELBIENIA I WYWYZSZ0NE
  P0NAD WSZYSTKIE WYWYZSZENIA P0 CZAS
  NIEZMIERZ0NY NA ZAWSZE WIECZNIE I T0
  BEZ JAKIEG0K0LWIEK K0NCA GDYZ SAM
  JEH0WA B0G W P0STACI SWEG0
  UK0CHANEG0 SYNA BYLEG0 JEZUSA
  CHRYSTUSA A DZISIEJSZEG0 ZERUBARIELA
  BEDZIE PRZEBYWAL TU NA TEJ 0CZYSZCZ0NEJ
  PIEKNEJ RAJSKIEJ ZIEMI Z R0DZAJEM
  LUDZKIM PRZEZ CALA WIECZN0SC B0 SAM
  JEH0WA B0G W P0STACI ZERUBARIELA
  BEDZIE ZAWSZE Z LUDZMI NA TEJ CZYSTEJ
  PIEKNEJ I SWIETEJ ZIEMI KU ICH WIECZNEMU
  WIELKIEMU WRECZ 0GR0MNEMU SZCZESCIU
  TW0RZAC MILIARD0WE D0SK0NALE BARDZ0
  SZCZESLIWE I SWIETE NIEK0NCZACE SIE
  SP0LECZENSTW0 P0D N0WA NAZWA JAK0
  DZIECI JEH0WY B0GA SCISLE TAJNA AKCJA
  CZAS ZER0 ZACZYNAC ZADYME NA CALY
  SWIAT MY NAME IS ZERUBARIEL I AM AN
  0FFICER IN THE SPECIAL F0RCES
  0PERATING F0R JEH0VAHS G0D

  Zerubariel

  Zerubariel

 122. Kiedyś mówiłeś, że księga Henocha jest niezgodna z biblią. Może chciałbyś nagrać odcinek, jak nie masz jakiś tematów w głowie :D? Ja osobiscie myślę, że może być ona od Boga, jednak Bóg wiedział że będzie propaganda z ziemią kulą i nie wsadził jej do biblii hebrajskiej, aby biblii nie kojarzono z płaską ziemią. To moja teoria 😀

 123. propozycje pytań:
  – czy wykonywanie prawa co do joty jest ważniejsze od intencji? (np święcenie dnia świętego w sobotę a nie w niedzielę? Szczególnie gdy rodzice chcą od Ciebie pomocy w pracy w sobotę, a świętować w niedzielę?)
  – czy za przekroczenie prawa w najmniejszym aspekcie należy się śmierć? (np. gotowanie w święto?)
  – czy przekroczenie prawa z powodu niewiedzy, tradycji lub wykonanych pod działaniem (np w trakcie hipnozy) jest tak samo traktowane?
  – czy jeżeli prawa są zero-jedynkowe (nie ważne z jakiego powodu ale się dopuściłeś grzechu), to gdzie jest miłość i miłosierdzie (przecież nawet by się zbawić poprzez Jezusa trzeba prawa wykonywać co do joty zero-jedynkowo)?
  – czy papież, przywódca kościoła, może zawiązać, rozwiązać lub zmienić prawa?
  – co zrobić, kiedy wykonywanie praw co do joty jest obciążeniem (musisz odrzucić to co lubisz robić w wolnym czasie, bo 1) będzie kusić do nałogów, 2) nie wykorzystujesz wolnego czasu tak jakby Pan chciał). Czy takie codzienne umartwianie się jest sensem życia (i wieczności?). Przecież nie da się wymusić u siebie skruchy, miłości, radości i innych uczuć.. Czy możliwość zbawienia nie została dana wszystkim ludziom?

 124. Czy apokalipsa nam zapowiedziana, a której znaki są już na niebie, może być wykonywana rękami ludźmi? Wiele osób zauważyło powstanie ostatnich huraganów (szczególnie obecny Irma) poprzez działanie haarp, która jest w posiadaniu Domu Rothschildów, który także był głównym sponsorem ponownego powstania państwa Izrael, który jest także wspiera poprzez fundacje przewóz muzułmanów do europy, który aktywnie jest zaangażowany w wykonanie przepowiedni zawartych w Biblii.

 125. A ja mam propozycje na pytanie, którego nie dostrzegłem w ankiecie.

  Jak odróżnić człowieka który głosi fałszywą doktrynę NIEŚWIADOMIE i wierzy w to co głosi i ma czyste serce, od człowieka który zwodzi CELOWO. Oczywiście czasem można to rozpoznać na pierwszy rzut oka, ale nie zawsze.

 126. Panie Karolu „po czynach ich poznacie”. Osoba z czystym sercem (a nie zatwardziałym lub celowo złym) będzie reagować na argumenty i w końcu przejdzie na prawdziwą doktrynę.

 127. @Michał
  Chyba to jedyna możliwość. Niestety często od razu tego nie widać. Co prawda mowa ciała zawsze zdradzi kłamcę ale problem polega na tym, że mało kto z nas umie te subtelne ruchy ciała odczytać – za łatwo można się pomylić. Dlatego jedynie po owocach można ich poznać.

 128. „Czy apokalipsa nam zapowiedziana, a której znaki są już na niebie, może być wykonywana rękami ludzi?”

  Rzeczywiście byłby świetny odcinek z tego tematu.

  To co cię obecnie dzieje wydaje mi się, że nie jest gniewem Bożym. Jeszcze nie. Plagi dopiero zaczną spadać gdy stany zjednoczone wydadzą dekret nakazujący przyjęcie znaku katolicyzmu (tak zwanego znamienia bestii).

  Niestety manipulowanie pogodą na taką skalę to są tylko niepotwierdzone teorie spiskowe ale kto wie, może te ostatnie huragany Katia, Irma, Jose – jak i te z 2010 – Karl, Igor, Julia były „sztucznie” wytworzone? W czasach ostatecznych diabeł będzie miał moc nawet „ogień” spuszczać z nieba na oczach ludzi (symbolicznie? albo dosłownie?) także może i już teraz jego wyznawcy mają narzędzie do manipulowania pogodą na taką skale.

  W internecie jest wiele spekulacji na ten temat – ciężko jednak cokolwiek potwierdzić w tej kwestii dlatego obawiam się, że puki nie dokopiemy się do jakiś twardych dowodów to pozostaniemy cicho.

 129. @Jacek

  Myślę, że na Twoje pytania można już znaleźć odpowiedzi w Cieniach Przyszłości ale trzeba by trochę powertować odcinki. Spróbuje Ci odpowiedzieć tutaj:

  – czy wykonywanie prawa co do joty jest ważniejsze od intencji? (np święcenie dnia świętego w sobotę a nie w niedzielę? Szczególnie gdy rodzice chcą od Ciebie pomocy w pracy w sobotę, a świętować w niedzielę?)

  Intencja jest ważniejsza. Każdy czyn będzie sądzony przez motyw. Pamiętaj jednak, że najlepsze co możesz dać swoim rodzicom to czystą wiarę w Boga i przestrzeganie Jego przykazań. Poinformuj ich o tym, że chcesz zgodnie z przykazaniem świętować prawdziwy dzień odpoczynku i w związku z tym poproś ich o to aby zadania przeznaczone dla ciebie na sobotę dali Ci już w piątek. Wykonaj je wszystkie bardzo skrupulatnie w piątek a zobaczysz, że dasz im do myślenia. Zaczną się zastanawiać dlaczego jest dla Ciebie to tak ważne aby nie pracować w Sobotę i może zbawisz przez to rodziców.

  – czy za przekroczenie prawa w najmniejszym aspekcie należy się śmierć? (np. gotowanie w święto?)

  Tak. Na szczęście nie musimy ponosić tej śmierci – Jezus za każdy najmniejszy grzech zakosztował ZA NAS śmierci.
  Pamiętaj jednak żeby soboty nie przestrzegać jak żydzi. Nie o to chodzi. Przykładowo uczniowie zbierali kłosy zboża w sabat i Jezus nie uważał tego za coś złego. Skup się na tym aby spędzić z Bogiem czas w miłości a nie myśl tyle o skrupulatnym „wypełnianiu” zakonu. Nie o to chodzi – po prostu miejcie fajny czas z Bogiem. Dużo rozmawiajcie.

  – czy przekroczenie prawa z powodu niewiedzy, tradycji lub wykonanych pod działaniem (np w trakcie hipnozy) jest tak samo traktowane?

  Grzech to grzech. Pan Bóg w prawdzie przymyka oko na czasy niewiedzy i jest bardzo łaskawy ale chodzi o to aby nie robić już więcej rzeczy, które zasmucają naszego Stworzyciela i Odkupiciela. Dlatego biblia uczy, że mamy być „trzeźwi”.

  – czy jeżeli prawa są zero-jedynkowe (nie ważne z jakiego powodu ale się dopuściłeś grzechu), to gdzie jest miłość i miłosierdzie (przecież nawet by się zbawić poprzez Jezusa trzeba prawa wykonywać co do joty zero-jedynkowo)?

  Miłosierdzie jest w tym, że gdy noga Ci się potknie to kara (druga śmierć) nie spadnie na Ciebie, Jezus ją poniósł za Ciebie.

 130. @Jacek c.d.

  – czy papież, przywódca kościoła, może zawiązać, rozwiązać lub zmienić prawa?

  Papież to niestety samozwaniec. Jest on przywódcą instytucji Kościoła Katolickiego ale czy jest to uznawane przez niebo? Nikt nie może zmienić prawa BOŻEGO. „Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios…” Mat 5:19

  – co zrobić, kiedy wykonywanie praw co do joty jest obciążeniem (musisz odrzucić to co lubisz robić w wolnym czasie, bo 1) będzie kusić do nałogów, 2) nie wykorzystujesz wolnego czasu tak jakby Pan chciał). Czy takie codzienne umartwianie się jest sensem życia (i wieczności?). Przecież nie da się wymusić u siebie skruchy, miłości, radości i innych uczuć.. Czy możliwość zbawienia nie została dana wszystkim ludziom?

  Możliwość zbawienia (od grzechu) została dana wszystkim ludziom. Każdy może dostać nowe serce i pokochać przestrzeganie przykazań tak jak Jezus je przestrzegał. Zdaj się na Niego – On dokona w Tobie przemiany.

  „I kto nie bierze krzyża swego, a idzie za mną, nie jest mnie godzien.” Mat 10:38

  Ale nie chodzi o umartwianie ponieważ:

  „Albowiem Bóg to według upodobania sprawia w was i chcenie i wykonanie.” Fil 2:13

  Musisz pamiętać, że Bóg Cię przyjął. Wierz w ofiarę Jezusa za wszystkie Twoje grzechy i nie przejmuj się. On obiecał, że Cię zmieni i tak będzie.

 131. Czy osoba nawrócona na zasady biblijne może chodzić do kościoła katolickiego by nie było w rodzinie kłótni?

 132. Wiem, że to jest ciężkie, ale tak mówi Słowo Boże:
  10:34 Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz.
  10:35 Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką, i synową z jej teściową.
  10:36 Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego.
  10:37 Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien.

  Więc bywają przypadki, że będzie niezgoda w rodzinie na tym polu. I jedyne co możesz zrobić to się modlić i tłumaczyć im ze spokojem. Nie będzie lekko. To ci obiecuje Biblia. Ale ci wszyscy, którzy mimo wszystko poszli za Jezusem, wygrali życie.

 133. Cześc!
  Jestem coraz bardziej zdedezorientowany w tym co sie dzieje.Widziałem ten dokument o tym że KK nie może ADS nazywwać sektą,ale są tam podpunkty takie że kościołowi który głosi takie prawdy nie wypada.Piszą o przyjaźni,wzajemnych rozmowach,zrozumieniu.Dzisiejszy przywódcy coraz mniej skupiają się na czasach w których żyjemy,ostatnio na głosnadziei widziałem urywek jakiegoś spotkania pastorów adwentystycznych z racji filmu o Desmondzie Dossie,i do rozmowy zaprosili księdza.Jestem w szoku i sam nie wiem co o tym myśleć.A poza tym coraz bardziej zastanawiam się czy to możliwe żeby jakikolwiek Kościół znał wydarzenia czasów końca od początku do końca?Administrator ze zbawienie.com uważa że nikt tego wiedzieć nie może i wszyscy będziemy zaskoczeni.W wielu kwestiach nie zgadzam się z nim ale to wszystko wygląda niepokojąco.

 134. Uważaj na stronę zbawienie.com – jest ona pełna kłamstw i zwiedzeń. Prawdę mówiąc nie znalazłem na niej jeszcze żadnego artykułu zgodnego z prawdą. Może jest taki ale ja nie znalazłem. Ta strona nie ma nic wspólnego ze zbawieniem a jest dziełem szatana.

  Jeśli chodzi o ten dokument to ja z niego wyciągam jeden wniosek: KrK nie może nazywać ADS sektą a ADS nie ma żadnych ograniczeń. Moim zdaniem jest to bardzo mądry zabieg ze strony ADS ponieważ my nic nie tracimy i możemy głosić to w co wierzymy ale KrK w świetle tego dokumentu bierze na siebie pewne ograniczenia.

  Oczywiście jest tak, że niektórzy z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego nie mają tak silnego zrozumienia kwestii babilonu i bestii. Za to trzeba ich krytykować i upominać w duchu Chrystusowym. Nie mniej jednak, mimo istnienia takich kąkolu, jest to ciągle kościół prowadzony przez Boga.

 135. Dodam jeszcze od siebie co do strony zbawienie.com, że naprawdę jest to zwodnicza strona i wydaje mi się, że jest to robione z premedytacją. Ten Henryk w jednych artykułach uważa co innego, a w innych co innego. Przez pierwsze miesiące mojego nawrócenia nie ruszałem listów Pawła bo myślałem, że to fałszywy apostoł. Jednak kiedy postanowiłem przeczytać sobie jego dzieła zobaczyłem, że niemal wszystkie cytaty są powyrywane z kontekstu. Rozumiem, że nie uznaje Pawła ale skoro chce głosić „prawdę”, to czemu do tej swojej prawdy używa manipulacji? Ponadto ostatnio czytałem pewien jego artykuł na pewien temat i jeden cytat bardzo mnie zastanowił. Jednak pomyślałem, żeby zobaczyć źródło. Kiedy zobaczyłem przeżyłem zaskoczenie, bo… ten cytat był przekształcony i chodziło zupełnie o co innego. Uważajcie na tą stronę. PS. w jego filmiku na youtube „czy piekło istnieje 1/5” pomiędzy 8-9 minutą wyskakuje na ułamek sekundy wieża ilumminacka z dolara. Teraz zakrył to cytatem bo zrobił to dosyć nieudolnie i niektórzy to zauważyli ale kiedy cytat się zamknie i filmik cofnie o parę sekund, można to zobaczyć. Takie rzeczy dają do myślenia i na prawdę trzeba uważać na tą stronę ( najlepiej omijać szerokim łukiem :D)

 136. Ostatnio na jakimś forum katolickim znalazłem dyskusje o KADS.Pewien pan napisał że gdyby nie setki lat wcześniej wielu mnichów nie przepisywało Biblii to dziś adwentyści nie mieli by czego błędnie interpretować.Jak się do tego odnieść?Pozdrawiam

 137. @Krycha234 Nie tylko katoliccy mnisi przepisywali Biblie ale również na przykład Waldensi.
  Także gdyby mnisi nie przepisywali to Pan Bóg inaczej by zachował Biblie. Problem w tym, że w tamtych czasach nie wolno było pospolitemu człowiekowi nawet czytać Bilbii a co dopiero ją przepisywać także kto inny miałby ją przepisywać jak nie mnisi i ludzie wyjęci spod prawa (jak np. już wcześniej wspomniani Waldensi).

  Może gdyby Katolicyzm nie odszedł od zasad Biblijnych tak bardzo to może Reformacja nie byłaby potrzebna i Biblie czytano by w rodzimych językach codziennie już dużo wcześniej. Jednak KRK niestety zjednał się z diabłem. Nie jest jednak tak, że każdy w tym kościele to wrodzony szatan! Przecież Pan Bóg ma tam bardzo wielu sobie wiernych ludzi. Jako system religijny jednak są przeciwnikami Boga – ale nie chodzi tu o jednostki, wielu z nich trwa w niewiedzy.

 138. Cześć,
  można liczyć na podesłanie wartościowych filmów lub artykułów pokroju Twojego filmu pt. „100% dowód na cud! Proroctwo Daniela 2, Sen Nabuchodonozora – Bluźnierczy róg #02”?

  Chodzi mi o wypełnione proroctwa Biblijne w podobnych formach, chciałbym po prostu przekonać się do proroctw i trochę je postudiować.

  Napisałem „pokroju”, ponieważ interesują mnie w danym momencie poznania proroctwa wypełnione, które przewidziały pewnego rodzaju zjawiska. Proroctwa o Chrystusie w miarę znam jak coś:)

  Jak i również, znasz jakieś książki w pełni poświęcone analizą i badaniem proroctw zawartych w Biblii? 🙂

 139. Hej,
  można liczyć na jakąś odpowiedź? Po prostu widzę, że interesujesz się proroctwami dlatego skierowałem te pytanie tutaj.
  Najbardziej mnie ineteresuje „Jak i również, znasz jakieś książki w pełni poświęcone analizą i badaniem proroctw zawartych w Biblii?” oraz tak jak wspomniałem – chodzi w dużej mierze o te już dokonane.
  Pozdrawiam!

 140. Mam interesujace pytanie.Czy katolik ktory ,zmienia swoja doktryne wiary ,gdyz poswieca sie pismu swietemu i temu co jest napisane w nim ,wiec nie ma innej mozliwosci aby nie odlaczyc sie od kosciola katolickiego .Ten katolik przestanie chodzic do kosciola ,przestanie chodzic do spowiedzi,przestanie chodzic do komuni ,czyli przyjmowac oplatka ,i zacznie zyc z naukami Jezusa i tego co napisane .Pytanie jezeli mu sie urodzi dziecko i bedzie chcial go ochrzcic to musi udac sie do kaplana ,ale kosciol mu powie ze sie odlaczyles i musisz sie wyspowiadac i pojsc do komuni ,wbrew swej woli ,czy to moze dzialac na zasadzie ze nikt nie kupi ani nie sprzeda bo przeciez ksiadz nie da rozgrzeszenia temu ojcu dla mnie to trudny temat .Co mowi pismo bo Jana juz nie ma w rzece ,a samemu chyba nie bardzo.

 141. Witaj, ja mam pytanie dotyczące współżycia małżeńskiego. Czy są tutaj jakieś zakazane rzeczy? Jeżeli tak, to jakie?

 142. Pytanie jakie mi sią nasuwa to: Jaki kształt ma ziemia?
  drugie pytanie jest związane z dzisiejszą sytuacją polityczną: Czy Biblia może odnieść się w jakiś sposób do aborcji i do człowieka kształconcego się z wadami genetycznymi w łonie matki? (WYBÓR NIE ZAKAZ) Proszę o odpowiedź nawet w komentarzu, w szczegulności na drugie pytanie.
  Dziękuje i pozdrawiam

 143. Witam.
  Od kiedy powstał Covid, chce coraz bardziej umacniać swoją wiarę w Boga. Dziękuję Bogu i Wam za kanał na YT, dzięki Bogu może poznam na tyle prawdę że w pełni uwierzę w Boga i nie będę wątpił. Zastanawia mnie czy Jezus nie miał potomstwa. Mógłoby to tłumaczyć grupę krwi 0-, i cechy osób z tą krwią.

 144. Prośba o wyjaśnienie czy ranom Chrystusa coś brakowało? (jest to motto św. Faustyny)

  Kol, 1, 24 „Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony DOPEŁNIAM niedostatki udręk Chrystusa w moim ciele dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 characters available

EhQwa

Please type the text above: